Folytatódik a hasznos pénzügyi tippeket felvonultató sorozatunk, amellyel a gazdálkodókat segíti a MEGÉR-TÉSZ szövetkezet. Közösségünk a Castellum.do műhelyével együttműködve kezdett tájékoztatójának célja változatlan: Somfai Sándor adótanácsadó iránymutatása nyomán a gazdálkodás „zsebbevágó” elemeivel ismertetjük meg az érintetteket, érdeklődőket. Célkeresztben az EFO! (X)
Ahogy ígértük, folytatjuk a MEGÉR-TÉSZ új sorozatát, amely az adó- és vállalatvezetési tippekre fókuszál: Somfai Sándor adótanácsadó értő iránymutatásával továbbra is olyan pénzügyi megoldásokban segítjük böngészőinket, amelyek révén a gazdálkodók, őstermelők hatékony és eredményes munkát végezhetnek – pénzügyi szempontból is. Nem könnyű terep – de segítünk!
A képlet változatlan: egy-egy fontos kérdéskört igyekszünk tisztázni – mégpedig szabatos, adóügyi szempontból kellően okadatolt, ego támadhatatlan magyarázattal. Íme!
Mit tud az EFO?
2017-ben az egyszerűsített foglalkoztatási bérek számolása kapcsán az alábbiakra kell figyelni – vagyis az EFO számításakor az alábbi alapelvek az irányadók:
- Egyszerűsített foglalkoztatás kizárólagosan órabéres megállapodás legyen (van napibér is, de azt el lehet rontani).
- A minimálisan kifizetendő bérek az egyszerűsített foglalkoztatás esetén idén: a minimálbér (733 Ft/óra) 85 százaléka, azaz 623 Ft/óra, vagy a szakképzettséget igénylő munkakörökben garantált bérminimum (926 Ft/óra) 87 százaléka, azaz 806 Ft/óra.
Az egyszerűsített foglalkoztatottnak jár 15 százalékos éjszakai pótlék a 2200 – 600 óra közötti munkaidőre. Figyelem, fontos: a pótlék akkor is jár, ha a munkavégzés ideje 2200 – 600 óra között meghaladja az egy órát.
Az egyszerűsített foglalkoztatottnak, a napi 8 óra feletti munkaidőre, az alapbéren felül az 50 százalékos „túlóra pótlékot” is meg kell fizetni. (Kivéve több napos bejelentés, egyenlőtlen beosztás – például: egybefüggő 2 nap bejelentés úgy, hogy az 1. nap 12 óra, 2. nap 4 óra munka, átlagosan maximum 8 óra)
A boltokban, közértekben, ahol nem vasárnaphoz köthető a tevékenység vagy munkakör, ott 50 százalékos vasárnapi pótlékot kell fizetni.
Ahol nem vasárnaphoz köthető a tevékenység vagy a munkakör, a túlórára 50 százalék „túlóra pótlékot”, valamint ezen felül további 50 százalékos vasárnapi pótlékot is kell fizetni.
Például ha egy étteremben fizetett ünnepen dolgozik egyszerűsített foglalkoztatott, akkor a fizetett ünnepi órákra 100 százalék pótlék is jár.
Egyszerűsített foglalkoztatás keretében az 1000 Ft-os vagy 500 Ft-os közteher erejéig maximálisan kifizethető napi munkabér összege 2017-ben: 11 740 Ft/nap/fő. Természetesen ennél magasabb összegű munkabér is kifizetésre kerülhet, mely költségként is elszámolható, csupán további adófizetési kötelezettséggel kell számolni (adóalap növelés):
- a társasági adó hatálya alá tartozó foglalkoztatók esetében Tao tv. 3. számú melléklet A) 14. pontja alapján társasági adófizetési kötelezettség keletkezik;
- a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozónak, mint foglalkoztatónak az Szja. tv. 11. számú melléklet IV. 15. pontja alapján vállalkozói szja fizetési kötelezettsége keletkezik.
Szintén kardinális kérdés, kell-e SZJA-t fizetni a munkavállalónak az egyszerűsített foglalkoztatási bére után?
Egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem esetén az adómentesség felső határa – HA a munkavállaló szakképzettséget NEM IGÉNYLŐ munkakörben van foglalkoztatva: a munkában töltött napok száma X a minimálbér napi összege (2017-ben 5 870 forint)
A számítást az alábbi példával szemléltethetjük:
Foglalkoztatás napjainak száma: 10 nap
Kapott jövedelem: 80 000 Ft (10 nap X 8óra X 1000 Ft)
Mentesített keretösszeg: 10 nap X 5 870 Ft= 58 700 Ft
Az adóbevallásban szereplő összeg: 21 300 Ft (80 000 Ft – 58 700 Ft)
Lássuk, hogy módosul a képlet, ha a munkavállalót SZAKKÉPZETTSÉGET IGÉNYLŐ munkakörben foglalkoztatják!
A munkában töltött napok száma X a garantált bérminimum napi összege (2017-ben 7 410 forint)
A számítást az alábbi példával szemléltethetjük:
Foglalkoztatás napjainak száma: 10 nap
Kapott jövedelem: 80 000 Ft (10 nap X 8óra X 1000 Ft)
Mentesített keretösszeg: 10 nap X 7 410 Ft= 74 100 Ft
Az adóbevallásban szereplő összeg: 5 900 Ft (80 000 Ft – 74 100 Ft)
Fogalmi keretek – miért üdvös az EFO?
Az EFO törvény célja az átmeneti, idényjellegű és alkalomszerű foglalkoztatás elősegítése, illetve az, hogy a munka esedékességéhez és a szezonális igényekhez igazítva létesüljön a munkaviszony. Ennek érdekében két típusát ismeri az egyszerűsített foglalkoztatásnak: a mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunkát, valamint az alkalmi munkavállalást. Az idénymunka és az alkalmi munka kivételes foglalkoztatási formának tekinthetők az Mt. szabályai szerint megvalósuló foglalkoztatáshoz képest.
A mezőgazdasági idénymunka fogalmát az említett törvény külön is meghatározza. Ide tartoznak a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével –, feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a százhúsz napot. A munka pedig akkor idényjellegű, ha az a nyújtott szolgáltatás természete miatt – a munkaszervezés körülményeitől függetlenül, vagyis munkaszervezéssel nem kiküszöbölhető módon – évszakhoz, az év adott valamely időszakához vagy időpontjához kötődik.
A fentiekből látható, hogy eléggé tág az idénymunka meghatározása. Maga a tevékenység elegendő, ha érintőlegesen kapcsolódik a mezőgazdaság területéhez, a munkavégzésnek azonban idényjellegűnek kell lennie. Amennyiben a tevékenység nem kötődik évszakhoz vagy az év valamely szakához, abban az esetben ugyanakkor inkább az alkalmi munkavégzés szabályait kellene alkalmazni. Ebben az esetben ugyanakkor az időkorlátok szűkebbek, hiszen a munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig létesíthető.